Zvířecí říše je doslova protkána feromony různého druhu. Rozliční živočichové tyto specifické látky vypouštějí do ovzduší za jediným účelem, a tím je na nalákání samiček stejného druhu. Feromony vypuštěné těmito zvířaty jsou schopny účinkovat i na vzdálenost mnoha kilometrů. Jde ve své podstatě o chemické látky, které jsou schopny do značné míry ovlivnit chování živočichů.
U lidí mají jinou sílu, jelikož ti se rozhodují na základě zkušeností a přemýšlení vůbec. Feromony u lidí jsou schopny působit zejména na podvědomí. Pokud půjdeme do říše zvířat, tak feromony v podstatě tvoří jediné pomůcky, které jim pomáhají se uspokojit. V lidské říši je tomu úplně jinak.
Velmi zajímavá je úloha feromonů třeba u takových mravenců. Když si vezmeme různá hmyzí společenství, jejichž typičtí zástupci jsou právě mravenci či včely, tak zjistíme, že feromony u těchto živočichů hrají poměrně důležitou roli i v organizaci jejich života jako takového. Jestliže se podíváte například na takovou strukturu mraveniště a nebo včelího úlu, tak to, že feromony působí velmi přesně je zde jasně dokladováno. Vše začíná u samotné královny, která právě vypouští feromony, jež stimulují dělnice. Tyto feromony mají také úlohu zabránit vývinu vajíček u dělnic. Pokud dojde k úmrtí královny, tak díky absenci feromonů dělnice vajíčka snesou.
Přírodní feromony tak zcela ovlivňují jejich sexuální život.
U lidí je tomu malinko jinak. Feromony hrají velkou úlohu například při posilování vazby mezi dítětem a matkou. Ta je vysílá právě z dvorců bradavek, které dítě nutně potřebuje ke své výživě.
Stejně tak hrají důležitou roli při výběru sexuálního partnera a aktuální chuti na sex.
Výskyt feromonu v lidském těle můžeme ovlivnit některými potravinami (ovoce, zelenina...). Ovšem jejich zvýšení je prakticky zanedbatelné. Přestože laboratoř dokáže změřit jejich zvýšení ve vašem těle, tak v praktickém životě se jedná o tak malé zvýšení feromonu, že je prakticky zanedbatelné.
Nejúčinějším způsobem zvýšení feromonu jsou spreje a parfémy. Koncentrace účinných látek je cca 20x silnější, než jakou vylučuje lidské tělo.
Nejdůležitější je pot. Ten je vylučován pochopitelně pomocí kůže a kromě feromonů se v něm nachází spousta jiných látek, které nejsou pro tělo potřebné. Ostatně moc dobře víme, že pomocí potu dochází po určité době i k vylučování tělesného tuku. Další tekutinou, která nám pomáhá dostat na povrch feromony je moč.
Zajímavé jsou spreje s obsahem přírodních feromonů pomáhající k tomu, aby si muž ženy všiml a naopak, aby si žena všimla muže. Feromony totiž prostě a jednoduše nevnímáme pomocí čichu. Děje se tak díky takzvanému Jakobsonovu orgánu. Ten se nachází velmi blízko nosní přepážky a kdybychom ho měli popsat z hlediska tvaru, tak jde o jakousi menší trubičku. Někdy se užívá také jeho druhé označení vomeronasální orgán. Pokud se stane, že tento Jakobsonův orgán zachytí feromony, tak dojde k vyslání signálu to hypotalamu. Právě zde se reguluje sexuální chování jedinců.